lira kuruş örnek çözümlü problemler 3. sinif Matematik dersi

3. sınıf Matematik Dersi lira ve kurul ile ilgili örnek çözümlü problemler paralarımızla ilgili problemeler

Problem:

Can, 5 metresi 20 TL olan kablodan 3 metre aldığında satıcıya kaç lira öder?

Problemi Anlayalım:

Can  3 metre kablo almış

Kablonun  5 metresi 20 TL

Can’ın satıcıya kaç lira ödeyeceğini bulmamız isteniyor.

Plan Yapalım:

Problemi çözmek için kablonun 1 metresini kaç TL olduğunu bulmamız gerekiyor. Kablonun 1 metre fiyatını bulduktan sonra 3 ile çarpalım.

Problemi Çözelim:

Kablonun 1 metresinin kaç TL olduğunu bulmak için 20’yi  5’e bölelim. Bulduğumuz sonuçla 3’ü çarparak 3 metre  kablo için satıcıya kaç lira ödeneceğini bulalım.

20 ÷ 5 = 4 TL ⇒ bir metre kablonun fiyatı

Kablodan üç metre almak istediğimiz için;

4 x 3 = 12 TL olur.

Can, satıcıya 12 TL öder.

Problem Kuralım:

Aşağıdaki verileri kullanarak paralarımızla ilgili bir problem kuralım. Yukarıdaki problemden faydalanarak, problem çözme aşamalarını kullanıp, kurduğumuz problemi çözelim.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s