Alişveriş Problemleri Kuruş Lira 3. Sinif Matematik Dersi

Alışveriş Problemleri Kuruş Lira Tablo 3. sınıf matematik dersi etkinliği soru sayfası kağıdı yaprağı ders ödev fotokopi indir çöz

1.  3 tanesi  42 TL olan gömleklerden 7 tane aldığımızda kaç TL öderiz?

2.Destesi  150 Kr a alınan  kalemler 280 Kr ye satılmıştır. Bir kalemden kaç Kr kâr edilmiştir?

 

3.Beyza kg’ı 1 TL 50 Kr olan muzdan 3 kg, kg’ı 350 Kr olan elmadan 2 kg ve kg’ı 75 Kr den 2 kg çilek almıştır. Aldıkları toplam kaç TL tutmuştur?

4.Kamil’in cebinde 9 TL parası vardı. Tanesi 1 TL 20 Kr olan meyve sularından   5 tane aldığında kaç TL parası artar?

5.  Tanesi 15 Kr’ye 5 kalem, tanesi 45 Kr’ye 3 defter, tanesi 20 Kr’ye 6 silgi alıyorum. Cebimde 290 Kr olduğuna göre bu aldıklarımın parasını verebilmem için kaç Kr daha  paraya ihtiyacım vardır?

6.  3 çikolata 7 TL olduğuna  göre 15 çikolata kaç TL’dir?

 

  Sebzeler

Fiyatı

Fasulye 25 Kr
Domates 2 TL 50 Kr
Salatalık 80 Kr
Pırasa 2 TL 80 Kr
Patates 20 Kr
Biber 2 TL
Patlıcan 125 Kr

*7, 8, 9, 10, 11, ve 12. soruları tabloya göre yanıtlayınız.

7.  4 kg fasulye ve 5 kg salatalık kaç TL  tutar?

 

8.  Cüzdanında 10 TL ile alışverişe çıkan biri 3 kg domates  ve 2 kg patlıcan aldığında kaç Kr parası artar?

 

9.Listede en ucuz sebze ile en pahalı sebzeden 2’şer kg alan birisi kaç Kr öder?

10. 20 kg patates parasına kaç kg salatalık alınabilir?

11. 2 kg biberin fiyatı 5 kg domatesin fiyatından ne kadar azdır?

12. 1 kg pırasanın fiyatı 1 kg fasulyenin fiyatının kaç katıdır?
Ödev Kalemiindir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s